Rekuperácia

Štandardné vetranie oknami v rodinných domoch znamená relatívne vysoké straty draho vyrobenej tepelnej energie. Vetranie rekuperáciou znižuje tepelné straty, zabezpečuje stálu výmenu vzduchu a je základom zdravého bývania. Neoddeliteľnou súčasťou rekuperačnej jednotky je účinná filtrácia, ktorej úlohou je zachytávanie prachu, nečistôt a peľu. V prípade klasického vetrania práve tieto nečistoty vnikajú do interiéru oknami, čo je nepríjemnosť hlavne pre alergikov, aj práve preto je rekuperácia vhodná pre ľudí trpiacich alergiou. Tým, že toto zariadenie dokáže v priebehu hodiny vymeniť až polovicu celkového množstva vzduchu v miestnosti pri zachovaní tepelného komfortu, znižuje sa nielen energetická strata a náklady na vykurovanie, ale podstatne tiež klesá výskyt plesní, množstvo roztočov a škodlivých mikroorganizmov v domácnosti.

Vetranie s rekuperáciou Zehnder

Zehnder je najväčším európskym výrobcom vetracích jednotiek s rekuperáciou tepla pre rodinné a bytové domy s dlhodobou tradíciou a skúsenosťami. Výroba vetracích jednotiek bola zahájená už v roku 1968. Zehnder predstavuje vedúce postavenie vo Švajčiarsku, Holandsku, Belgicku, Taliansku a Rakúsku, patrí medzi popredných 3 dodávateľov v Nemecku, Anglicku a Poľsku.

Zehnder vyvíja, vyrába a dodáva nielen vetracie jednotky so spätným získavaním tepla a vlhkosti (rekuperáciou), ale tiež ucelený systém vysoko hygienických rozvodov vzduchu a dizajnovo dokonalých mriežok a ventilov, niektoré z nich získali ocenenie IF Design Award.

Rekuperačné jednotky Zehnder sú vybavené entalpickým výmenníkom, ktorý dokáže odovzdávať z odvádzaného vzduchu do privádzaného čerstvého vzduchu nielen teplo, ale taktiež vysoký podiel vlhkosti a tak pasívne, bez dodatočnej elektrickej energie pomáha optimalizovať relatívnu vlhkosť vzduchu v objekte. Tým odpadá nebezpečenstvo zimného vysušovania interiéru a naviac sa znižuje riziko zamŕzania výmenníka.

V sortimete rekuperačných jednotiek pribudli decentrálne vetracie jednotky s vysokou účinnosťou rekuperácie tepla. Použitý entalpický výmenník uľahčuje montáž bez nutnosti použiť odvod kondenzátu.

Systémy rozvodu vzduchu Zehnder sú zárukou vysoko hygienickej prevádzky. Hladký vnútorný povrch Clinside obmedzujúci usadzovanie prachu vo vetracích trubkách a ľahký prístup ku všetkým súčastiam vetrania umožňuje ľahké a dôkladné čistenie. To potvrdzuje tiež certifikácia uznávaným hygienickým inštitútom. Vďaka veľkej ohybnosti trubiek a malým polomerom ohybu je naviac inštalácia rozvodov vzduchu veľmi rýchla a jednoduchá s minimálnym počtom spojovacích dielov.

Vetracie jednotky Zehnder dosahujú účinnosť rekuperácie alebo spätného získavania tepla až 95%, čo znamená úsporu až 50% nákladov na kúrenie.

Vďaka najmodernejším EC ventilátorom s jednosmernými motormi so zníženým trením sú systémy vetrania Zehnder maximálne energeticky úsporné. Vysokú energetickú účinnosť jednotiek Zehnder najlepšie vystihuje údaj na certifikáte ,,Passivhaus institut".

Spoločnosť Zehnder investuje už desiatky rokov vysoké čiastky do výskumu a vývoja systémov vetrania. Vďaka tomu sú výrobky Zehnder vždy na špici v obore. Príkladom môže byť inovatívna konštrukcia entalpických výmenníkov s polymerovými membránami, vďaka ktorým sú tieto výmenníky ľahko čistiteľné prepláchnutím vodou. Tým sa mnohonásobne zvyšuje ich životnosť bez zníženia účinnosti rekuperácie. Všetky rekuperačné jednotky Zehnder sú tiež certifikované uznávaným ,,Passivhaus" inštitútom v Darmstadte. Potrubie z vysoko kvalitného plastu obdržalo certifikát hygienického inštitútu a má jedny z najnižších tlakových strát na trhu.

Decentrálne vetracie jednotky

pre viac informácii klikni na obrázok

Centrálne vetracie jednotky

pre viac informácii klikni na obrázok